See cuovkanit on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "se",
"2": "smi-pro",
"3": "*cuopkënëtēk"
},
"expansion": "Proto-Samic *cuopkënëtēk",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Samic *cuopkënëtēk.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "se-infl-verb-odd",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "cuovkanit",
"source": "inflection",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "cuovkaneapmi",
"source": "inflection",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "cuovkaneaddji",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "cuovkaneamen",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "cuovkaneame",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "cuovkanan",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "cuovkaneamis",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"agent",
"participle"
]
},
{
"form": "cuovkanēmiin",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "cuovkankeahttá",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "cuovkanan",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkanin",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkanedjen",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkanēhkon",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkanat",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkanit",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkanedjet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkan",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkana",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanii",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanēhkos",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanus",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanetne",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "cuovkaneimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "cuovkaneadnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"imperative"
]
},
{
"form": "cuovkaneahppi",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneidde",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"past",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneahkki",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneaba",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneigga",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"past",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanēhkoska",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"imperative",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanit",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "cuovkanat",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "cuovkaneimmet",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "cuovkanēhkot",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "cuovkaneatnot",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "cuovkanēhpet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneiddet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkanēhket",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkanit",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkane",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanedje",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanēhkoset",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkan",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "cuovkanan",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "cuovkan",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative"
]
},
{
"form": "cuovkanivččen",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkaneaččan",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkanivččet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkaneaččat",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkanivččii",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneš",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneaš",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneažžá",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanivččiime",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"first-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"first-person"
]
},
{
"form": "cuovkanežže",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"potential"
]
},
{
"form": "cuovkanivččiide",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneažžabeahtti",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkanivččiiga",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneažžaba",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanivččiimet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "cuovkaneažžat",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "cuovkanivččiidet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneažžabehtet",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkanivčče",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanežžet",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanivčče",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative"
]
},
{
"form": "cuovkaneš",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
},
{
"form": "cuovkaneaš",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
},
{
"form": "cuovkaneačča",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "se",
"2": "verbs",
"head": ""
},
"expansion": "cuovkanit",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "cuovkanit",
"name": "se-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "cuovkan"
},
"name": "se-infl-verb-odd"
}
],
"lang": "Northern Sami",
"lang_code": "se",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Northern Sami entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "cuovkaneapmi"
}
],
"glosses": [
"to break, to shatter, to fall apart"
],
"id": "en-cuovkanit-se-verb-gVGf6C1E",
"links": [
[
"break",
"break"
],
[
"shatter",
"shatter"
],
[
"fall apart",
"fall apart"
]
],
"related": [
{
"word": "cuovka"
},
{
"word": "cūvket"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈt͡suo̯vːkanih(t)/",
"tags": [
"Kautokeino"
]
}
],
"word": "cuovkanit"
}
{
"derived": [
{
"word": "cuovkaneapmi"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "se",
"2": "smi-pro",
"3": "*cuopkënëtēk"
},
"expansion": "Proto-Samic *cuopkënëtēk",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Samic *cuopkënëtēk.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "se-infl-verb-odd",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "cuovkanit",
"source": "inflection",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "cuovkaneapmi",
"source": "inflection",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "cuovkaneaddji",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "cuovkaneamen",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "cuovkaneame",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "cuovkanan",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "cuovkaneamis",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"agent",
"participle"
]
},
{
"form": "cuovkanēmiin",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "cuovkankeahttá",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "cuovkanan",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkanin",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkanedjen",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkanēhkon",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkanat",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkanit",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkanedjet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkan",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkana",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanii",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanēhkos",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanus",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanetne",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "cuovkaneimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "cuovkaneadnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"imperative"
]
},
{
"form": "cuovkaneahppi",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneidde",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"past",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneahkki",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneaba",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneigga",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"past",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanēhkoska",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"imperative",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanit",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "cuovkanat",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "cuovkaneimmet",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "cuovkanēhkot",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "cuovkaneatnot",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "cuovkanēhpet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneiddet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkanēhket",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkanit",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkane",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanedje",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanēhkoset",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkan",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "cuovkanan",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "cuovkan",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative"
]
},
{
"form": "cuovkanivččen",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkaneaččan",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkanivččet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkaneaččat",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cuovkanivččii",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneš",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneaš",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneažžá",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanivččiime",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"first-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"first-person"
]
},
{
"form": "cuovkanežže",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"potential"
]
},
{
"form": "cuovkanivččiide",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneažžabeahtti",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkanivččiiga",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneažžaba",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanivččiimet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "cuovkaneažžat",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "cuovkanivččiidet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkaneažžabehtet",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "cuovkanivčče",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanežžet",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "cuovkanivčče",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative"
]
},
{
"form": "cuovkaneš",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
},
{
"form": "cuovkaneaš",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
},
{
"form": "cuovkaneačča",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "se",
"2": "verbs",
"head": ""
},
"expansion": "cuovkanit",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "cuovkanit",
"name": "se-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "cuovkan"
},
"name": "se-infl-verb-odd"
}
],
"lang": "Northern Sami",
"lang_code": "se",
"pos": "verb",
"related": [
{
"word": "cuovka"
},
{
"word": "cūvket"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Northern Sami 3-syllable words",
"Northern Sami entries with incorrect language header",
"Northern Sami lemmas",
"Northern Sami odd verbs",
"Northern Sami terms derived from Proto-Samic",
"Northern Sami terms inherited from Proto-Samic",
"Northern Sami terms with IPA pronunciation",
"Northern Sami verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"to break, to shatter, to fall apart"
],
"links": [
[
"break",
"break"
],
[
"shatter",
"shatter"
],
[
"fall apart",
"fall apart"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈt͡suo̯vːkanih(t)/",
"tags": [
"Kautokeino"
]
}
],
"word": "cuovkanit"
}
Download raw JSONL data for cuovkanit meaning in All languages combined (9.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.